Ministrica Fajon vlado pozvala naj priznanje Palestine zaključi še ta teden

Zunanja ministrica Tanja Fajon je v Bruslju opravila več pomembnih pogovorov glede bližnjevzhodnega konflikta in pozvala slovensko vlado, naj še ta teden zaključi priznanje Palestine. Slovenija bi s tem postala prva država članica EU, ki bi storila ta korak.

“Na zasedanju v Bruslju ni nobena dodatna država napovedala priznanja Palestine,” je pojasnila ministrica Fajon. “Na podlagi pogovorov, ki sem jih opravila v nedeljo in danes, bom vladi priporočila, naj še ta teden zaključi postopke za priznanje Palestine in odločitev pošlje v državni zbor.”

Ministrica je pojasnila, da bo na vlado poslala gradivo o pogovorih, ki so potekali pod vodstvom Norveške in Savdske Arabije o povojnem obdobju v Gazi ter današnjem srečanju zunanjih ministrov EU. Prav tako bo kolege v vladi seznanila z razvojem dogodkov, povezanih z bližnjevzhodnim konfliktom.

Fajon je poudarila odločitev Meddržavnega sodišča (ICJ) v Haagu, ki je Izraelu naložilo ustavitev vojaške operacije v mestu Rafa na jugu območja Gaze. “Prehod humanitarne pomoči čez mejne prehode je še vedno močno oviran, razmere v Gazi pa se vsak dan slabšajo,” je dodala.

Vlada je postopek priznanja Palestine začela 9. maja

Vlada je postopek priznanja Palestine začela 9. maja, odločitev pa naj bi bila poslana v parlament najkasneje do 13. junija. Slovenija si prizadeva, da bi se priznanju pridružile še druge države članice EU, vendar pa je Fajonova opozorila, da “ne morem reči, da je katera koli druga država napovedala priznanje v prihodnjih dneh.”

Bližnjevzhodni konflikt je bil glavna tema zasedanja zunanjih ministrov EU, na katerem so sodelovali tudi ministri iz petih arabskih držav in generalni sekretar Arabske lige Ahmed Abul Gejt. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je predlagal obnovitev misije EU za podporo na mejnem prehodu Rafa med Gazo in Egiptom.

Fajon je podprla obnovitev misije EUBAM Rafah, saj verjame, da bi to pripomoglo k dostavi nujne humanitarne pomoči civilistom v Gazi. Prav tako si prizadeva za sodelovanje Slovenije pri evakuaciji bolnikov iz Gaze, pri čemer je omenila pretekle slovenske programe za rehabilitacijo otrok, ranjenih v vojni.

“Dogovarjamo se, da bi se ta program nadaljeval. To pomeni, da bi otroke iz Gaze, ki so že na egiptovski strani, skušali prepeljati v Slovenijo na rehabilitacijo,” je pojasnila Fajonova.

[Vir: STA]; Portal24; Foto: Danijel Kovačič – UKOM