Levica za pravičnejše evidentiranje delovnega časa

Stranka Levica je na svoji spletni strani objavila informacije o težavah, s katerimi se delavci v Sloveniji soočajo pri evidentiranju delovnega časa. Izpostavili so primere podjetij, kot so Marinblu, Selea in Gradbeništvo, kjer so delavci pogosto prisiljeni delati do 413 ur na mesec, kar presega zakonsko določene meje.

Levica opozarja, da so nekatera podjetja razvila poslovne modele, ki temeljijo na izogibanju pravilnim postopkom evidentiranja delovnega časa. Namesto tega raje plačajo globe, kot da bi prenehala zlorabljati svoje delavce. V luči tega je stranka izrazila podporo novi zakonodaji, ki bi inšpektorjem omogočila zahtevati elektronsko evidentiranje ur, kar bi poenostavilo nadzor in omogočilo redno kaznovanje kršiteljev.

Zakon, ki ga Levica zagovarja, ne bi zahteval od zaposlenih, da štempljajo vsako odmor za kavo ali obisk stranišča, temveč bi se osredotočil na beleženje ur prihoda in odhoda. Levica opozarja, da je to praksa, ki velja že od leta 2006, in izraža presenečenje nad tem, da se mnogi delodajalci obnašajo, kot da o tem slišijo prvič.

Stranka Levica je prav tako izrazila zaskrbljenost nad nedavnimi kampanjami, ki so bile zrežirane za diskreditacijo zakona in zaščito interesov tistih, ki kršijo pravice zaposlenih. Izpostavili so, da prebivalci Slovenije preživijo na delovnem mestu več časa kot povprečje v EU, pri čemer statistika ne upošteva nezabeleženih nadur in drugih kršitev delavskih pravic.

V zaključku pozivajo k solidarnosti z delavci, ki se soočajo s temi izzivi, in podpori predlaganim spremembam za boljše in pravičnejše delovno okolje.

vir

Foto: STA/Nebojša Tejič

Portal24