Kremelj bo zaplenil premoženje tujih podjetij v odziv na sankcije
Kremelj je napovedal, da bo v odgovor na ukrepe, ki so jih tuji subjekti sprejeli proti ruskim podjetjem, zaplenil dodatno zahodno premoženje. Napoved sledi nedavni pridobitvi začasnega nadzora nad premoženjem v lasti dveh evropskih javnih podjetij, ki jih upravlja vlada.
Predsednik Vladimir Putin odobril odlok o prenosu ruskih deležev finskega podjetja Fortum in nemškega podjetja Uniper pod nadzor Moskve. Obe podjetji upravljata elektrarne v Rusiji. Ruska vlada je namignila, da bi se ta odločitev lahko preklicala.
Podjetje Uniper trenutno preučuje posledice ukrepov, sprejetih proti njegovi ruski podružnici Unipro. Družba Fortum je sporočila, da preiskuje zadevo, njena ruska podružnica pa jo je obvestila, da je bil zamenjan generalni direktor organizacije, sredstva pa so zdaj pod začasnim upravljanjem.
Predstavnik nemškega finančnega ministrstva, ki nadzoruje državno lastništvo Uniperja, je izjavil, da mora Berlin oceniti posebne posledice nedavnega ruskega odloka.
Rusija sprejela odlok glede zamrznjenega premoženja
Tytti Tuppurainen, finski minister v odstopu, pristojen za državne deleže, je prek Twitterja izrazil zaskrbljenost zaradi razmer in dejal, da bo vlada kot glavni delničar družbe Fortum pozorno spremljala razvoj dogodkov.
Moskva se je na morebitno skoraj popolno prepoved izvoza v Rusijo s strani skupine sedmih držav odzvala z velikim nezadovoljstvom. Številni glasovi so pozivali k okrepljenim sankcijam, ki bi Rusiji preprečile, da bi se vključila v konflikt v Ukrajini.
Hkrati Evropska unija razmišlja o uporabi zamrznjenega ruskega premoženja za obnovo Ukrajine. Prejšnje leto je Nemčija nacionalizirala nekdanjo hčerinsko družbo ruskega energetskega giganta Gazprom.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je izjavil: “Sprejeti odlok je odziv na sovražna dejanja antagonističnih držav. Ta pristop odraža stališče zahodnih vlad v zvezi s tujim premoženjem v lasti ruskih korporacij.”
Peskov je še pojasnil, da Putinov odlok “ne obravnava premoženjskih zadev in lastnikom ne odvzema njihovega premoženja. Ker je zunanje upravljanje le začasen ukrep, pomeni le, da prvotni lastnik nima več pravice sprejemati odločitev, povezanih z upravljanjem.”
“Glavni cilj odloka je ustanoviti odškodninski sklad v pričakovanju morebitnega izvajanja povračilnih ukrepov kot odgovor na nezakonit zaseg ruskega premoženja v tujini.”
Nejasen položaj
Uniper, ki je v 83,73-odstotni lasti družbe Unipro, upravlja pet elektrarn v Rusiji s skupno zmogljivostjo več kot 11 gigavatov in zaposluje približno 4 300 ljudi.
Ruski oddelek družbe Fortum upravlja sedem termoelektrarn na območju Urala in zahodne Sibirije ter vrsto vetrnih in sončnih elektrarn v sodelovanju z lokalnimi podjetji. Knjigovodska vrednost teh sredstev je do konca leta 2022 znašala 1,7 milijarde evrov (1,87 milijarde dolarjev).
Finska, večinska lastnica družbe Fortum, je v začetku tega meseca postala članica Nata, kar je Rusija označila za nevarno napako.
Finsko zunanje ministrstvo ni takoj komentiralo morebitnega vpliva ruske odločitve na odnose med državama.
Družba Fortum je v izjavi zapisala: “Po trenutnem razumevanju družbe nedavni odlok ne vpliva na registrirano lastništvo sredstev in podjetij v Rusiji.”
“Kljub temu pa so posledice, na primer za Fortumovo poslovanje v Rusiji ali tekoči postopek odprodaje, še vedno negotove,” so še zapisali v izjavi.
Obe podjetji si prizadevata zapustiti Rusijo. Februarja je Uniper svojemu deležu v podjetju Unipro pripisal nominalno vrednost 1 evro, kar pomeni, da je malo verjetno, da bo prišlo do posla.
Peskov je omenil, da se zunanje upravljanje izvaja za sredstva, ki so “ključna za stabilno delovanje ruskega energetskega sektorja”, in da bi se seznam lahko razširil.
Rosimuščestvo, zvezna vladna agencija za nepremičnine, je dobila začasen nadzor nad delnicami obeh podjetij.
Imenovana sta bila nova izvršna direktorja: Vasilij Nikonov za podjetje Unipro in Vjačeslav Koževnikov za podjetje Fortum v Rusiji. Oba direktorja sta na zahtevo podjetja Rošimuščesto prešla iz ruskih naftnih podjetij.
Rusija razmišlja o zasegu sredstev tujih podjetij v državi.
Ruska banka VTB, ki jo nadzoruje država, je ta teden predlagala, da bi morala Rusija razmisliti o zasegu in nadzoru sredstev tujih podjetij, kot je Fortum, da bi jih po odpravi sankcij vrnila. Družba Fortum je že omenila tveganje razlastitve.
Za prodajo premoženja v Rusiji, vlagatelji iz držav, ki so uvedle sankcije, potrebujejo odobritev vlade in predsednika.
Ta razvoj Moskve predstavlja nov izziv za podjetja, ki se skušajo umakniti iz Rusije. Podjetja, ki imajo deleže v energetskih projektih in bankah, se zdaj soočajo s še bolj zapletenimi strategijami izstopa.
Wintershall Dea kritizira nestanovitne in nedosledne ukrepe Moskve glede njihovih skupnih podjetij z Gazpromom v Rusiji.
vir Foto: Wikimedia