Kako dolgo preživeti zunaj za boljše zdravje? Spoznajte pravilo ’20-5-3′

V sodobnem svetu, polnem tehnologije, družbenih omrežij in digitalnih srečanj, se pogosto pozablja na preprosto, a učinkovito rešitev za boljše duševno in telesno zdravje – čas v naravi. Raziskave kažejo, da stik z naravo zmanjšuje stres, tesnobo, krepi imunski sistem in celo izboljšuje duševno počutje. Za tiste, ki iščejo optimalen način za izkoriščanje teh koristi, obstaja znanstveno podprto pravilo, imenovano ’20-5-3′. Gre za smernice, kako strukturirati čas na prostem, da bi kar najbolje izkoristili njegov pozitiven vpliv.

Kaj je pravilo ’20-5-3′?

Pravilo ’20-5-3′ je razvila nevroznanstvenica Rachel Hopman-Droste in vključuje tri ključne elemente:

  • 20 minut v lokalnem parku: Vsaj trikrat na teden naj bi preživeli 20 minut v bližnjem naravnem okolju, kot so mestni parki, drevoredi ali zelene površine.
  • 5 ur mesečno v naravnih rezervatih: Enkrat na mesec si vzemite pet ur za obisk poldivje narave, kot so naravni rezervati ali državni parki.
  • 3 dni letno v divjini: Enkrat na leto preživite tri dni v divjini, na primer s kampiranjem, pohodništvom ali raziskovanjem oddaljenih krajev.

Ta formula ne služi le kot smernica, temveč poudarja, kako različne vrste narave vplivajo na naše počutje.

Prednosti različnih vrst narave

Vsaka stopnja naravnega okolja prinaša svoje koristi:

20 minut v lokalni naravi

Kratek sprehod v bližnjem parku deluje kot dnevni odmerek “multivitaminov” za duševno zdravje. To je še posebej koristno za tiste, ki se soočajo s hitrim tempom sodobnega življenja, navaja Yahoo Life. Raziskave kažejo, da 20-minutni stik z naravo izboljša koncentracijo, zmanjša raven stresnih hormonov in spodbuja boljšo kognitivno funkcijo. Čeprav ta oblika narave morda ni tako intenzivna kot globoka divjina, omogoča hiter pobeg iz vsakdanjega stresa.

5 ur mesečno v večjih parkih

Obisk naravnih rezervatov ali večjih parkov enkrat na mesec omogoča globlji odklop. Dolgotrajnejša izpostavljenost večjim zelenim površinam spodbuja sprostitev, zmanjšuje raven vnetja v telesu in krepi imunski sistem. To je še posebej priporočljivo za ljudi, ki se soočajo s kroničnim stresom ali izgorelostjo, saj naravno okolje omogoča “resetiranje” uma in telesa.

3 dni letno v divjini

Najgloblja obnova pride z večdnevno izkušnjo v popolni divjini. Kampiranje ali pohodništvo brez motenj tehnologije nudi redko priložnost za popolno sprostitev. Raziskave kažejo, da tovrstni pobegi izboljšujejo duševno zdravje in lahko pozitivno vplivajo na razpoloženje še tedne po vrnitvi.

Zakaj raznolikost narave šteje?

Različni tipi narave imajo različen vpliv na naše zdravje. Mestni parki so pogosto dostopni in omogočajo hitro olajšanje stresa, a ne morejo v celoti nadomestiti koristi, ki jih prinaša globlji stik z divjino. Sodobno življenje pogosto vodi do prekomerne izpostavljenosti tehnologiji, zato je čas v naravi priložnost za razbremenitev možganov in ponovno vzpostavitev duševne jasnosti.

Kako začeti?

Čeprav je pravilo ’20-5-3′ odlična smernica, se ne obremenjujte, če ga ne morete vedno dosledno upoštevati. Vsak trenutek, preživet na prostem, šteje. Začnite z majhnimi koraki, kot so sprehodi po soseski, kosila v parku ali vikend izleti v bližnje naravne rezervate. Postopoma načrtujte daljše pohode ali celo kampiranje, da boste dosegli globlje koristi.

Ne glede na to, ali gre za kratke sprehode, tedenske obiske naravnih parkov ali letne izlete v divjino, vsaka minuta v naravi prispeva k boljšemu zdravju in večji sreči. Pravilo ’20-5-3′ nas opominja, da je skrb za sebe tudi skrb za našo povezanost z naravo.

Portal24; Foto: Pexels