Kako dolga je življenjska doba podatkov na USB ključku?

Imate občutljive podatke, ki jih morate varovati. USB ključek se zdi idealen odgovor. Vendar pa, kako dolgo trajajo?

Trajnost podatkov na ključku USB je odvisna od več spremenljivk, med drugim: V idealnih razmerah naj bi podatki na visokokakovostnem ključku USB zdržali vsaj 10 let, če ne še dlje. Toda kaj točno to pomeni in v kakšnih okoliščinah to drži?

Bliskovni pomnilnik NAND se v ključih USB in bliskovnih pogonih uporablja za shranjevanje podatkov v obliki binarnih vrednosti (ničle in enice) v pomnilniških celicah. Zanimivo je, da te vrednosti predstavljajo elektroni, ujeti v nekakšnih “plavajočih vratih”. Ti elektroni lahko sčasoma “uhajajo”. To poslabša podatke, saj je težje ugotoviti, ali stanje naboja odraža enico ali ničlo.

Na življenjsko dobo podatkov na pogonu USB lahko vplivajo številne spremenljivke: Kakovost bliskovnega pomnilnika NAND in splošna kakovost izdelave ključka imata pomembno vlogo. Tudi življenjska doba cenejših različic je običajno krajša. Drugi dejavnik je število ciklov zapisovanja, ki označuje, kako pogosto se lahko podatki zapisujejo in odstranjujejo.

Verjetnost poslabšanja podatkov se povečuje z večanjem števila ciklov pisanja. Povišane temperature lahko ogrozijo obstojnost podatkov na pomnilniških medijih. Poleg tega neustrezni pogoji shranjevanja, kot sta povečana vlažnost ali prah, še poslabšajo to poslabšanje. Kadar je ključek dlje časa izpostavljen povišanim temperaturam, obstaja povečana nevarnost “uhajanja” elektronov. Ta pojav lahko privede do degradacije in posledične izgube podatkov.

Na splošno zaradi tega ključek USB ni optimalen medij za dolgoročno shranjevanje podatkov – vsaj ne kot edino sredstvo. Neizogibno je redno izdelovanje varnostnih kopij na drugih pomnilniških medijih, kot je zunanji disk. Če morate podatke varnostno kopirati dlje časa, lahko razmislite o uporabi arhivskih trakov ali optičnega pomnilnika.

Ne pozabite, da shranjevanje kritičnih podatkov na eni sami lokaciji ali na enem samem mediju nikoli ni pametna zamisel. Bliskovni pogoni so idealni za hiter prenos datotek in izdelavo zagonskih diskov.

Vir Foto: Pexels