Japonski Nikkei se približuje zgodovinski vrednosti

Japonski borzni indeks Nikkei je znova pritegnil pozornost svetovnih trgov, saj se je s 1,4-odstotno rastjo povzpel na 38.678 točk, kar je le malo manj od njegove najvišje zabeležene vrednosti 38.957 točk iz leta 1989. Ta teden je indeks zabeležil skok za 4,8 odstotno rast, kar je njegov tretji zaporedni teden rasti in povečuje njegovo letno rast na osupljivih 15,6 odstotka.

Rast Nikkeija je bila delno podprta z dogajanjem na Wall Streetu. Trgi na Wall Streetu so namreč zaznali pozitiven premik po presenetljivem padcu maloprodaje v ZDA. Omenjeni padec je ponovno odprl razpravo o možnosti, da bi Federal Reserve lahko že junija znižal obrestne mere. Omenjeno pa je vplivalo na vrednost dolarja. Azijske delnice so večinoma sledile optimističnemu vzdušju, pri čemer je indeks MSCI pridobil 0,3 odstotka in se usmeril k 1,4-odstotni tedenski rasti. Ta optimizem je prevladoval kljub temu, da so podatki razkrili, da sta Japonska in Velika Britanija koncu prejšnjega leta stopili v recesijo. Slednje pa je dalo slutiti, da bi lahko centralne banke po svetu ubirale bolj sproščeno denarno politiko.

V ZDA je padec maloprodaje za 0,8 odstotka januarja presegel vse napovedi, saj je bil to največji padec v zadnjih desetih mesecih, daleč nad pričakovanji analitikov, ki so napovedovali skromni 0,1-odstotni padec. Ta presenetljivi podatek je povzročil, da so se pričakovanja glede znižanja obrestnih mer premešala, kar je dodalo novo raven negotovosti na trge.

Wall Street

Wall Street je kljub temu zaključil dan pozitivno. Glavni indeksi, kot so S&P 500, Nasdaq Composite in Dow Jones Industrial Average, so namreč zabeležili rasti. To je potrdilo, da vlagatelji ostajajo optimistični glede možnosti za nadaljnjo podporo trgov s strani centralnih bank. Cene surovin so se medtem gibale mešano, kar odraža previden pristop vlagateljev.

Cena nafte Brent je padla za 0,2 odstotka na 82,73 dolarja za sod. Ameriška nafta pa je zabeležila rahel padec za 0,1 odstotka na 77,98 dolarja za sod. Zlato, ki velja za varno zatočišče v časih negotovosti, je ostalo stabilno pri ceni 2.003,09 dolarja za unčo.

Gibanja na trgu kažejo na zapleteno dinamiko med upanjem na nadaljnjo monetarno sprostitev in zaskrbljenostjo glede trajnosti globalne gospodarske rasti. Nikkei ostaja v ospredju, saj njegova tekoča rast odraža tako lokalni optimizem kot tudi odziv na širše globalne finančne trende.

[Vir: Reuters]; Foto: Freepik; Portal24