Hrvaška Istra: Med največjimi črnograditelji so tujci, zlasti Slovenci

V Hrvaški Istri se soočajo z vedno večjim problemom črnih gradenj, ki skrbi lokalne oblasti. Te od države zahtevajo odločnejše ukrepanje, vključno s strožjim nadzorom, rušenjem nezakonitih objektov in kaznovanjem odgovornih. Med črnograditelji naj bi bilo največ Slovencev.

Območja okoli Medulina, Ližnjana, Vodnjana, Rovinja, Umaga in Poreča so še posebej na udaru. Tam so v zadnjih dveh letih zabeležili več kot 3.000 novih primerov nelegalne gradnje. “Lahko bi rekel, da je to eden največjih problemov, s katerim se spopadamo, saj gre, lahko bi rekli, za napad na prostor,” je poudaril Boris Miletić, župan istrske županije.

Nezakonite gradnje potekajo povsod: na njivah, v gozdu, začnejo se s prikolico, nadaljujejo z brunarico, nato pa sledi zidan objekt. Miletić opozarja: “To je potrebno odstraniti, ne more biti gradnja tam kjer ne sme biti, ne more biti montažni objekt kjer ne sme biti. V kolikor kupite 500 kvadratnih metrov kmetijske zemlje, a se s kmetovanjem ne boste ukvarjali, ne počnite tega. Če želite graditi, kupite gradbeno zemljišče. Ne kmetijsko ali gozd.”

Med 50 in 100.000 črnih gradenj

Po ocenah je v hrvaški Istri trenutno med 50 in 100.000 črnih gradenj, pri čemer je polovica od teh zrasla v zadnjih desetih letih. ” V teku so popravki in dopolnitve zakona o gradbeni inšpekciji in mi smo poslali svoj predlog, da tudi komunalni redarji pridobijo pooblastila za pregon tovrstnih dejanj,” je pojasnila Diriana Delcaro Hrelja, podžupanja občine Vinjan, s čimer želijo komunalnim redarjem podeliti več pooblastil za boj proti tem dejanjem.

Med največjimi črnograditelji so tujci, zlasti Slovenci, sledijo Avstrijci in drugi. Miletić kritizira posege na zaščitena območja in poudarja: “Najhujša stvar, ki se dogaja, je to, da se posega tudi na zaščitena območja. Meni je nerazumljivo, da si nekdo – ne glede na narodnost – dovoli to početi. Vem, da je bilo v javnosti veliko informacij, kateri državljani so to. Gre za to, ali se zakon spoštujete ali ne. Državljanstvo pri tem ne igra vloge.”

Lani so v hrvaški Istri skozi inšpekcijski postopek uspeli porušiti zgolj sedem objektov, kar kaže na potrebo po kadrovskih okrepitvah, ki bi povečale učinkovitost pri pregonu črnograditeljstva.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Zajem zaslona/RTV Slo