Fides stavka: Veljati začel umik soglasij za nadurno delo
Po sedem tednov trajajoči stavki, sindikat zdravnikov in zobozdravnikov so danes v številnih zdravstvenih ustanovah po državi v veljavo stopili umiki soglasij za nadurno delo. Ta korak je bolnišnice in zdravstvene domove prisilil k reorganizaciji dela, ki vključuje izmene in odpoved nekaterih nenujnih pregledov in posegov.
Stavka, ki je začela 15. januarja, je vstopila v osmi teden brez opaznega napredka v pogajanjih med Fidesom in vladno stranjo. Po več pogajalskih sejah, ki niso prinesle želenih rezultatov, je Fides 30. januarja soglasno odločil, da zdravstvenim zavodom predajo preklice soglasij za nadurno delo. To dejanje je pomemben korak v zaostritvi stavkovnih aktivnosti, s katerim sindikat želi pridobiti večjo pogajalsko moč.
Z uveljavitvijo umikov soglasij bodo zdravniki delali največ 48 ur na teden, kar vključuje do osem nadur. Prav tako ne bodo smeli delati več kot 16 ur neprekinjeno. Po ocenah Fidesa se je za umik soglasja odločila več kot polovica vseh zdravnikov, medtem ko na ministrstvu za zdravje poročajo o umiku soglasij s strani približno 30 odstotkov zdravnikov v bolnišnicah in 20 odstotkov v zdravstvenih domovih.
Vlada se je na stavko zdravnikov odzvala s posebnim odlokom
Z začetkom petka bodo v veljavo stopili ukrepi, ki se nanašajo na umike soglasij za nadurno delo zdravnikov, kar zdravstvene ustanove sili v reorganizacijo dela. V luči te reorganizacije je ministrstvo za zdravje sprejelo nabor storitev, ki morajo biti kljub stavki zdravniškega sindikata Fides zagotovljene. Vlada je v ta namen sprejela odlok, ki natančno določa, katere zdravniške storitve morajo biti izvajane tudi v času stavke, s ciljem zaščite temeljnih človekovih pravic in zagotavljanja pravice do zdravstvenega varstva.
Ministrica za zdravje, Valentina Prevolnik Rupel, je poudarila, da je “cilj vlade zaščita ljudi in njihovih temeljnih človekovih pravic, kot jih določa ustava”. Odlok določa, da morajo zdravniki ne glede na stavko opraviti vse storitve s stopnjo nujnosti “zelo hitro”, storitve za ranljive skupine, kot so invalidi, izdati bolniška potrdila in listi, napotiti paciente na nadaljnje zdravljenje in zagotavljati informacije o zdravstvenem stanju oskrbovancev v domovih za starejše ter posebnih socialnovarstvenih zavodih… več tukaj.
Večina ambulant kljub umikom soglasij za nadurno delo deluje normalno
V luči stavke zdravnikov, ki je zajela Slovenijo, so iz Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana prišla zagotovila, da večina njihovih ambulant kljub stavki nadaljuje z normalnim delovanjem. Iz ZD Ljubljana so sporočili, da cenijo in spoštujejo odločitve svojih zdravnikov in zobozdravnikov glede sodelovanja v stavki, poudarjajoč, da ima vsak zaposleni pravico do lastne odločitve brez kakršnih koli pritiskov za ali proti stavki.
Kljub stavki, ki poteka že nekaj tednov, v ZD Ljubljana delo poteka skoraj neovirano, saj so le posamezni zdravniki pristopili k stavki, kar pa ni vplivalo na odpovedovanje terminov. Od skupno 423 zdravnikov in zobozdravnikov je svoje soglasje za nadurno delo umaknilo zgolj sedem, kar po zagotovilih vodstva ne povzroča težav pri načrtovanju in organizaciji dežurstev v splošni nujni medicinski pomoči ali pediatrični nujni medicinski pomoči.
Maribor
Situacija v ZD Maribor se je izkazala za manj problematično, kot je bilo sprva pričakovano. Po besedah direktorja Jerneja Završnika se je v zadnjih dneh osem zdravnikov odločilo vrniti svoja soglasja za nadurno delo, medtem ko jih 24, od tega 23 družinskih zdravnikov, še vedno vztraja pri umiku. Kljub temu je Završnik izrazil optimizem, poudarjajoč, da ohranjanje soglasij za delo specialistov iz UKC Maribor omogoča nemoteno delovanje specialističnih ambulant v njihovem zdravstvenem domu.
Gorenjska
Na Gorenjskem, kjer je svoje soglasje za nadurno delo umaknilo 39 zdravnikov, kar predstavlja dobrih 13 odstotkov vseh zaposlenih, se soočajo z izzivi pri oblikovanju razporedov dela v nujni medicinski pomoči za marec. Kljub temu v ZD Kranj in ZD Bled zaenkrat ne načrtujejo združevanja nujne medicinske pomoči s sosednjimi zdravstvenimi domovi, kot je to možno po predlogih vladnih ukrepov.
Izola
Posebno situacijo beležijo v ZD Izola, kjer je nad 60 odstotkov zdravnikov umaknilo svoja soglasja za nadurno delo. Vodstvo ZD Izola je pojasnilo, da so prilagodili organizacijo dela, da zagotavljajo nemoteno delovanje ambulant za neopredeljene paciente in druge ambulante ob upoštevanju, da stavkajoči zdravniki ne presežejo 48 delovnih ur na teden. Opozarjajo pa na morebitne težave pri organizaciji dela, zlasti v dežurni službi, ki sloni na pomoči zdravnikov, zaposlenih pri drugih delodajalcih.
Trbovlje in Celje
Medtem v ZD Trbovlje in ZD Celje ne pričakujejo večjih sprememb v načinu dela. V ZD Celje so pojasnili, da njihovi zdravniki delujejo brez nadurnega dela, zato umik soglasij za nadurno delo ni bil potreben.
[Vir: 24ur]; Portal24; Foto: Pexels