Evropske volitve: Ankete desni sredini in desnici napovedujejo zmago
Evropska politična scena je v pričakovanju velikih sprememb, saj najnovejša anketa Euronews Super Poll, ki jo je izvedel Euronews Polls Center, razkriva, da naj bi konservativne sile prevzele vodstvo na prihajajočih evropskih volitvah. Stranke desne sredine, konservativne in desničarske sile naj bi vodile v anketah v večjih državah Evropske unije (EU), medtem ko se liberalni demokrati pripravljajo na morebiten boleč poraz.
Desna sredina in desnica na poti do zmage
Po najnovejših podatkih naj bi Evropska ljudska stranka (EPP) ohranila relativno večino v Evropskem parlamentu. Anketa Euronews pa kaže, da bodo konservativne sile, vključno z desnimi in konservativnimi strankami, prav tako doživele velik uspeh. V Franciji bo stranka Nacionalno združevanje (RN) Marine Le Pen dosegla pomembne zmage. V Italiji naj bi premierka Giorgia Meloni in njena stranka Bratje Italije (FdI) dosegli pomemben uspeh. Na Nizozemskem vodi Stranka za svobodo (PVV) Geerta Wildersa, v Romuniji pa Desna alternativa (AD) Adele Mirza.
Nekatere podružnice EPP že od marca vodijo ankete v Nemčiji, kjer CDU-CSU Friedricha Merza ostaja na vrhu. Podobno sta tudi Državljanska platforma (PO) poljskega premierja Donalda Tuska in Ljudska stranka (PP) Alberta Núñeza Feijóoja v Španiji med vodilnimi. Nemška CDU-CSU in španska PP sta sicer opozicijski stranki, medtem ko je Tuskova PO vladajoča stranka na Poljskem.
Krhka stabilnost leve sredine
Skupina socialistov in demokratov (S&D) se bo verjetno borila za drugo mesto proti desničarskim in nacionalnim konservativnim strankam. V državah, kot sta Nemčija in Španija, bosta še vedno na oblasti premierja Olaf Scholz in Pedro Sánchez. Socialdemokratska stranka (SPD) kanclerja Scholza je na tretjem mestu, takoj za skrajno desno Alternativo za Nemčijo (AfD).
Liberalni demokrati Renew bodo po pričakovanjih utrpeli velike izgube volivcev po vsej Evropi. Francija, ki je bila nekoč trdnjava stranke, bo postala bojno polje, saj Renesančna stranka predsednika Macrona, ki pripada Renew, izgublja podporo. Predsednica Renew Valérie Hayer je izključila možnost sodelovanja z nizozemskimi liberalci iz Ljudske stranke za svobodo in demokracijo (VVD) nekdanjega premierja Marka Rutteja, potem ko so se prejšnji teden dogovorili o štiristranski koaliciji z Wildersovim PVV.
Nova zavezništva
Rezultati volitev bodo verjetno povzročili imenovanje novega konservativnega šefa Evropske komisije. Prav tako bo sledil hud boj med že ustanovljenimi in novimi poslanskimi skupinami ter zavezništvi, ki bodo oblikovali prihodnjo politiko EU. Ultrakonservativne in desničarske skupine, kot sta Evropski konservativci in reformisti (ECR) in Identiteta in demokracija (ID), imajo močno protimigracijsko in populistično retoriko.
ECR je bila ustanovljena leta 2009, ko so britanski konservativci zapustili EPP in se pridružili drugim evropskim političnim gibanjem s podobnimi vrednotami. Skupina zagovarja konservativno socialno politiko in kritizira francosko-nemško vodstvo EU. Po brexitu so britanski konservativci zapustili ECR, kar je pustilo vrzel, ki jo poskušajo zapolniti druge desničarske stranke.
Izzivi in razhajanja v desnem taboru
Kljub temu pa konservativni tabor ni enoten. Mnogi člani EPP so močno proevropejci, kar ne velja za večino članov ECR in ID. Desnosredinska in desna koalicija bi se lahko hitro razšla zaradi različnih političnih strategij in načel, kot je spoštovanje vladavine prava v vsaki državi članici EU, oblikovanje okrepljenih obrambnih struktur in naložbe v zeleno gospodarstvo.
Anketne številke kažejo na konservativno večino, kar bi lahko pomenilo, da bi te stranke imele glavno besedo pri imenovanju predsednika Evropske komisije. Vendar pa so nacionalne vlade tiste, ki imajo zakonsko pooblastilo za odločanje o tem, kdo bo vodil Komisijo. Francija, Nemčija in Španija imajo liberalne in socialdemokratske vlade, zato je imenovanje predsednika Evropske komisije na podlagi rezultatov evropskih volitev brez aktivne udeležbe Emmanuela Macrona malo verjetno.
Ponovni zagon velike koalicije med EPP, Renew in S&D bi bil v nasprotju z voljo volivcev. Prav tako se ne zdi dosegljiva koalicija med EPP, ECR in Renew, saj bi imel francoski predsednik Macron težave pri iskanju skupnega jezika z ECR.
Ultrakonservativci se trudijo vzpostaviti dobre medsebojne odnose, kot je bilo razvidno na konferenci Vox v Madridu prejšnji teden. Giorgia Meloni in Marine Le Pen sta nakazali možnost sodelovanja po volitvah. Z rezultati, ki naj bi jih dosegli, imata redko priložnost, da vplivata na oblikovanje politike EU v naslednjih petih letih.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pexels