EU bo dobila novo vodstvo, omenjajo se ta imena
Evropski diplomati so že zagnali ključna pogajanja, ki bodo določila novo vodstvo Evropske unije po prihajajočih volitvah v juniju. Volivci iz 27 držav članic EU med 6. in 9. junijem odpravljajo na volišča, da bi izbrali novo zasedbo Evropskega parlamenta. Po volitvah bodo sledila imenovanja na najvišja mesta v EU, ki imajo ključni vpliv na oblikovanje politik, ki vplivajo na življenja 450 milijonov ljudi v regiji.
V ospredju pogovorov je prihodnost Ursule von der Leyen, trenutne predsednice Evropske komisije, ki je izvršna veja EU. Von der Leyen, ki je leta 2019 prevzela položaj z močno podporo evropskih voditeljev, kot je francoski predsednik Emmanuel Macron, bi lahko ostala na svojem mestu. Vendar pa Macron, ključni igralec v prejšnjih pogajanjih, še ni jasno izrazil podpore za njen nov mandat, kar odpira prostor za pogajanja po volitvah.
Macronov predlog in von der Leyen
Govori se tudi, da Macron razmišlja o vrnitvi Maria Draghija, nekdanjega predsednika Evropske centralne banke, v vrhove EU politike. To bi lahko bil strateški manever, namenjen pritisku na von der Leyenovo, da se umakne ali v novem mandatu sprejme morebitne kompromise. Poteza je odmevala tudi med visokimi diplomati EU, ki razmišljajo o potencialnih spremembah v vodstvu.
Trenutne javnomnenjske raziskave kažejo, da bi lahko Evropska ljudska stranka, zmagala na vseevropskih volitvah, a bo verjetno potrebna koalicija z drugimi strankami, vključno s tistimi na desnici, ki pričakujejo povečanje števila sedežev v parlamentu.
Prihodnje vodstvo EU
Trije neimenovani viri so za CNBC razkrili, da če von der Leyen ostane na čelu Komisije, bi lahko vodenje Evropskega sveta prevzel član socialistične skupine. Med kandidati za ta položaj so omenjeni nekdanji portugalski premier Antonio Costa in danska premierka Mette Frederiksen. Poleg tega se za vlogo visokega predstavnika za zunanje odnose, ki običajno pripada liberalni skupini Renew, kot možna kandidatka omenja Kaja Kallas, estonska premierka.
Naslednjih pet let bo politika EU verjetno bolj usmerjena v obrambo in zmanjšanje odvisnosti od Kitajske ter do neke mere tudi od ZDA. Omenjeno bo zahtevalo spretno diplomacijo in morda novo dinamiko v vodstvenih strukturah, da se soočijo z globalnimi izzivi.
[Vir: CNBC]; Foto: Portal24 (AI)