Cene nafte na mednarodnih trgih padle pod 84 dolarjev

Cene nafte so na mednarodnih trgih padle pod 84 dolarjev. Gospodarske skrbi zaradi naraščajočih stroškov zadolževanja v ZDA so namreč zasenčile pričakovanja o okrevanju Kitajske.

Cena soda je bila na londonski borzi po poldnevu za 43 centov nižja kot ob včerajšnjem zaprtju trga in je znašala 83,64 dolarja. Na ameriškem trgu je bilo treba za sod z dobavnim rokom marec odšteti 57 centov več, in sicer 76,91 dolarja.

V središču pozornosti trga je ta teden zapisnik s seje Ameriške centralne banke (FED). Prejšnji teden so podatki pokazali zaustavitev trenda slabljenja inflacije. Vlagatelji se bojijo, da bi lahko FED obrestne mere v takih razmerah dlje obdržal na višji ravni.

Višji stroški zadolževanja bi pomenili počasnejšo gospodarsko rast in povpraševanje po nafti. 

Vlagatelje je za kratek čas pomirila raziskava S&P Global. Slednja je februarja v evroobmočju pokazala pospešeno rast dejavnosti. To pa nakazuje, da obeti za gospodarstvo v evrskem območju niso tako črni, kot se je balo.

Upanje, da bo odprava strogih ukrepov za zatiranje covida utrla pot močnejši rasti kitajskega gospodarstva in povpraševanja po… več tukaj.

Ne spreglejte…

Azijske delnice zdrsnile, rast dolarja je zadržana

Azijske borze so v torek padle, saj je možnost, da bo ameriška centralna banka morala ostati na zastavljeni poti, vplivala na razpoloženje. Vlagatelji so pri tem iskali nadaljnje namige o denarni politiki v zapisniku zadnje seje Federal Reserve (FED).

MSCI indeks je zdrsnil za 0,7 odstotka na 529,97 in se gibal okoli šesttedenske najnižje vrednosti 529,30, ki se je dotaknil prejšnji teden.

Indeks je ta mesec padel za skoraj 3 odstotke, januarja je sicer poskočil za 8,6 odstotka. Veliko zanesljivih gospodarskih podatkov v ZDA je namreč okrepila strahove, da bodo obrestne mere morda morale še zvišati in ostati višje dlje časa… več tukaj.