Cena nafte zaradi povpraševanja na Kitajskem raste
Cene nafte so se zvišale zaradi optimizma glede okrevanja povpraševanja na Kitajskem. Obstajajo pa skrbi, da bodo premajhne naložbe zmanjšale prihodnjo ponudbo nafte, in ker glavni proizvajalci ohranjajo omejitve proizvodnje.
Surova nafta Brent se podražila za 70 centov ali 0,8 odstotka na 83,70 dolarja za sod. Ameriška nafta West Texas Intermediate (WTI) je bila pri 76,89 dolarja za sod, kar je 55 centov ali 0,7 odstotka več. Bolj aktivna aprilska pogodba se je povečala za 0,8 odstotka na 77,14 USD.
Referenčne vrednosti so se v petek znižale za 2 dolarja za sod. Prejšnji teden so se znižale za približno 4 odstotke, Združene države so pred tem poročale o višjih zalogah surove nafte in bencina.
“Cene brent in WTI so se danes zjutraj, po padcu zaradi nedavnega komentarja FED-a, po podatkih CPI in PPI, ki so bili v ZDA močnejši od pričakovanih, rahlo zvišale,” je dejal Baden Moore, vodja raziskav surovin pri National Australia Bank.
Ne spreglejte
Napoved
Napoved prejšnjega tedna, da bodo ZDA prodale 26 milijonov sodčkov surove nafte iz svojih strateških zalog nafte, še dodatno pritiska na trg. Zdi se, da je svetovna ponudba “enakomerna do upadajoča” v primerjavi s prejšnjim ustreznim obdobjem, če upoštevamo zmanjšanje proizvodnje s strani Rusije in OPEC+, je dodal Moore.
Moore se je pri tem skliceval se je na dogovor med Organizacijo držav izvoznic nafte (OPEC) in zaveznicami, skupino, znano kot OPEC+, oktobra lani o zmanjšanju ciljev proizvodnje nafte za 2 milijona sodov na dan (bpd) do konca leta 2023.
Rusija namerava marca proizvodnjo nafte zmanjšati za 500.000 bpd ali približno 5 odstotkov proizvodnje. Do odločitve je prišlo po tem, ko je Zahod uvedel omejitve cen ruske nafte in naftnih derivatov.
“V tem kontekstu smo še naprej priča ponovnemu odpiranju Kitajske ter oživitvi Kitajske in svetovnega povpraševanja po reaktivnih letalih. Slednje bo povečalo tveganje za cene,” je dejal Moore. Kitajska je največja svetovna uvoznica surove nafte.
Analitiki pričakujejo, da bo kitajski uvoz nafte leta 2023 dosegel najvišjo vrednost v zgodovini zaradi povečanega povpraševanja po gorivu za transport in zaradi novih rafinerij.
Kitajska in Indija sta po embargu Evropske unije postali glavni kupci ruske surove nafte.
Prihodnje pomanjkanje ponudbe nafte bo do konca leta verjetno pognalo cene proti 100 dolarjev za sod, so zapisali analitiki Goldman Sachsa.
vir Foto: Pexels