Britansko sodišče: Načrt za pošiljanje prosilcev za azil v Ruando nezakonit
Britansko vrhovno sodišče izdalo odločitev, ki je močno pretresla politično krajino Združenega kraljestva. Sodišče je soglasno razsodilo, da je bil vladni načrt pošiljanja prosilcev za azil v Ruando nezakonit. Odločitev je za premierja Rishija Sunaka, ki se pripravlja na volitve prihodnje leto in je stavil na to politiko priseljevanja kot enega od svojih ključnih političnih projektov, velik udarec.
Velika Britanija je načrtovala pošiljanje več deset tisoč prosilcev za azil v Ruando, kot odziv na naraščajoče število migrantov, ki so brez dovoljenja prispeli na britansko obalo s pomočjo majhnih čolnov. Vendar je vrhovno sodišče odločilo, da Ruanda ni mogoče šteti za varno tretjo državo, kamor bi se lahko pošiljali migranti.
Ta odločitev je sprožila burne odzive v političnem svetu. Desni poslanci iz Torijevske stranke so izrazili svoje nezadovoljstvo in celo pozivali k razmisleku o odstopu od Evropske konvencije o človekovih pravicah, čeprav je sodišče jasno navedlo, da njihova odločitev temelji na zakonih in pogodbah, ne samo na konvenciji.
Nezakonite migracije uničujejo življenja
Rishiju Sunaku, ki je bil že pod pritiskom zaradi naraščajočega števila nezakonitih priseljencev, je odločitev sodišča postavila v nezavidljiv položaj. Nedavno je odpustil notranjo ministrico Suello Braverman, ki mu je očitala, da ni izpolnil svojih obljub o zaustavitvi nezakonitih migracij. Sunak je zagovarjal svojo politiko z besedami, da “nezakonite migracije uničujejo življenja in britanske davkoplačevalce stanejo milijone funtov na leto.”
Poleg tega je Sunak obljubil, da bo “ustavil čolne,” kar je ena od petih ključnih obljub njegovega premierskega položaja. Vendar javnomnenjske raziskave kažejo, da konservativci zaostajajo za približno 20 odstotnih točk, kar dodatno povečuje politični pritisk na Sunaka.
Politiko pošiljanja prosilcev za azil v Ruando je prvotno zasnoval nekdanji premier Boris Johnson. Kljub odločitvi vrhovnega sodišča vlada že dela na novem sporazumu z Ruando in bi lahko spremenila britansko zakonodajo na tem področju.
Premier Sunak je povedal: “Vlada že dela na novem sporazumu z Ruando in dokončali ga bomo glede na današnjo razsodbo. Poleg tega sem, če bo potrebno, pripravljen spremeniti domači pravni okvir.” Ta odločitev bo nedvomno imela pomembne politične posledice v prihodnjih mesecih, saj se Združeno kraljestvo pripravlja na volitve, kjer bo priseljevanje in migracija ostala ključna tema.
Foto: Wikimedia