Borze v Aziji negotove pred poročilom o inflaciji v ZDA
Azijske borze so pred poročilom o inflaciji v ZDA, ki bo objavljeno ta teden precej negotove. Poročilo bi lahko namreč vplivalo na čas cikla popuščanja Federal Reserve (FED), medtem ko je novozelandski dolar močno padel, potem ko je centralna banka omilila svoje sokolovo stališče do stopnje.
Novozelandska centralna banka je v sredo obdržala gotovinsko obrestno mero pri 5,5 odstotka, ponovili so, da so predhodna zvišanja obrestnih mer pomagala znižati cene. Tveganje za nadaljnje zvišanje obrestnih mer pa se je, kot so dodali zmanjšalo. Novozelandski dolar je bil nazadnje pri 0,61235 dolarja, kar je 0,75 odstotka manj na dan.
Jen je ostal nad psihološko ključno raven 150 za dolar in nazadnje pri 150,43 za dolar. Nikkei je bil dan za 0,2 odstotka nižji, saj se je ta teden dotaknil novih rekordnih vrhov. MSCI indeks bil 0,11 odstotka nižji pri 527,14 točke, vendar se giblje okoli skoraj sedemmesečnega vrha 531,56.
Kitajske delnice so bile v zgodnjem trgovanju negotove. Hongkonški indeks Hang Seng je padel za 0,31 odstotka. Kitajski indeks modrih čipov CSI300 pa je bil 0,46 odstotka višji.
Močni gospodarski podatki
Vlagatelji se osredotočajo neposredno na indeks cen izdatkov za osebno potrošnjo (PCE) za januar, FED-ovo poročilo o inflaciji, ki bo objavljeno v četrtek. Množica močnih gospodarskih podatkov skupaj z inflacijo, ki se je izkazala za nestabilno, je povzročila, da so trgovci drastično zmanjšali svoja prvotna pričakovanja o globokem in zgodnjem znižanju obrestnih mer s strani FED. Trgi pričakujejo, da bo junij izhodišče cikla umirjanja v primerjavi z marcem na začetku leta.
Yuting Shao, makro strateg pri State Street Global Markets, je dejal, da imajo posamezne objave podatkov težo za FED, ki je odvisen od podatkov, in bodo vplivale na razpoloženje glede tveganja glede na skoraj nevtralno pozicioniranje vlagateljev. Oblikovalci politike FED-a so se v zadnjih dneh prav tako uprli prezgodnjemu znižanju obrestnih mer. Guvernerka Federal Reserve Michelle Bowman v torek dejala, da se ji ne mudi z znižanjem obrestnih mer v ZDA, zlasti glede na navzgor usmerjena tveganja za inflacijo, ki bi lahko ustavila napredek ali celo povzročila ponoven dvig. cenovnih pritiskov.
Valute, nafta…
Avstralski dolar je v zgodnjem trgovanju nekoliko zanihal, potem ko so podatki pokazali, da je inflacija cen življenjskih potrebščin januarja ostala na najnižji ravni v zadnjih dveh letih, kar je okrepilo tržna pričakovanja, da obrestnih mer ne bo treba več zviševati. Avstralec je bil 0,11 odstotka nižji na 0,6537 dolarja.
Indeks dolarja, ki meri ameriško valuto v primerjavi s šestimi tekmeci, je zrasel za 0,01 odstotka. Ameriška surova nafta je padla za 0,41 odstotka na 78,55 dolarja za sod. Nafta Brent je bila pri 83,31 dolarja, kar je 0,41 odstotka manj na dan. Možnost odloženega cikla znižanja obrestnih mer v ZDA je namreč izravnala spodbudo, ki so jo zagotovili pogovori o podaljšanju zmanjšanja proizvodnje s strani OPEC+. Promptno zlato se je podražilo za 0,1 odstotka na 2.030,83 dolarja za unčo.
[Vir: Reuters]; Portal24
Foto: Freepik