Boj proti debelosti: Novo upanje z zdravili
Z namenom reševanja problema debelosti se je pojavila nova kategorija farmacevtskih izdelkov. To predstavlja tudi dragoceno možnost za naložbe. Nedavno uvedena vrsta zdravil za zmanjševanje telesne teže bi lahko bila ključnega pomena v boju proti svetovni zdravstveni krizi, ki jo povzroča debelost. Farmacevtska podjetja in vlagatelji sodelujejo pri razvoju novih zdravil, pri čemer dosegajo znatne finančne koristi.
Debelost, ki je trajno zdravstveno stanje, posameznike izpostavlja številnim boleznim, vključno z boleznimi srca in ožilja, sladkorno boleznijo in določenimi vrstami raka. Njena etiologija ni izključno povezana z načinom življenja, temveč lahko nanjo vplivajo tudi genetski dejavniki. Poleg tega je debelost zahtevna za obvladovanje. Za zdravstveno infrastrukturo predstavlja veliko finančno breme.
Če ne bo izboljšav na področju preprečevanja in kliničnega posredovanja, bo po napovedih Svetovne zveze za debelost do leta 2035 polovica svetovnega prebivalstva spadala v kategorijo ljudi s prekomerno telesno težo ali debelih. Na podlagi teh izračunov bi bile gospodarske posledice na svetovni ravni precejšnje. Letno bi lahko presegle 4 milijarde dolarjev (3,6 milijarde evrov).
Učinkovito zoper debelost
Pojavil se je nov razred zdravil proti debelosti. Ta zdravila kažejo večje zmanjšanje telesne teže v primerjavi s starejšimi zdravili. Imajo tudi manj resnih neželenih učinkov. Ta zdravila so učinkovita tudi proti sladkorni bolezni in so povezana s potencialnim zmanjšanjem tveganja za srčno-žilne bolezni. Mehanizem delovanja teh zdravil vključuje posnemanje črevesnega hormona (GLP-1), ki možganom sporoča občutek sitosti.
V drugem četrtletju sta dve pomembni farmacevtski korporaciji zabeležili rast prodaje. Ameriška družba Eli Lilly in danska družba Novo Nordisk sta to dosegli zaradi priljubljenosti zdravil za zmanjševanje telesne teže. Družba Eli Lilly je konec aprila dosegla pomemben napredek. Njihovo uspešno zdravilo proti sladkorni bolezni, Mounjaro (tirzepatid), pomaga tudi pri hujšanju. Ta dosežek pomeni za podjetje pomemben napredek.
Glede na velikost trga, na katerem je skoraj 40 % odraslih v Združenih državah Amerike debelih, bi morebitna odobritev zdravila Mounjaro za debelost lahko pomenila komercialni uspeh za korporacijo. Prodaja zdravila Mounjaro je samo v drugem četrtletju že dosegla skoraj milijardo dolarjev.
Po besedah Akasha Patela, farmacevtskega analitika pri družbi GlobalData, “se pričakuje, da bo zdravljenje postalo priljubljeno nadomestilo za bariatrično kirurgijo, saj je zdravilo Mounjaro dokazalo enako učinkovitost pri zmanjševanju telesne teže.”
Zdi se, da je družba Novo Nordisk dobro pripravljena na uspeh. Nedavna raziskava je pokazala, da zdravilo Wegovy zmanjša število srčno-žilnih zapletov za 20 odstotkov. To zdravilo proti debelosti bi lahko spodbudilo prihodnjo rast. Prodaja tega zdravila se je v drugem četrtletju povečala za več kot štirikrat v primerjavi s prejšnjim obdobjem.
Postavlja se vprašanje, ali ti rezultati in predvidene koristi zadostujejo, da bi prepričali zavarovalnice v Združenih državah Amerike, da razširijo kritje teh terapij.
Stroški, nadzor, inovacije
Ameriško združenje farmacevtov je kot glavno oviro pri dostopu bolnikov do zdravil GLP-1 prepoznalo stroške. Poudarjajo tudi pomen stalnega in dolgoročnega nadzora nad debelostjo.
Nekateri strokovnjaki so predlagali način za zmanjšanje stroškov in zapletenosti dajanja zdravil. To bi lahko vključevalo razvoj tablet, ki bi se zaužile peroralno, namesto sedanjega načina injiciranja. Družba Novo Nordisk v ta namen trenutno izvaja klinična preskušanja.
Farmacevtska velikana Eli Lilly in Pfizer istočasno raziskujeta razvoj podobnega peroralnega zdravila.
Družba Morgan Stanley je v oceni, usmerjeni v prihodnost, napovedala, da bo svetovni trg zdravil proti debelosti do leta 2030 dosegel vrednost 49 milijard evrov.
Vir Foto: Pexels