Blockchain tehnologija spreminja svet financ

Po nestabilnem vremenu, ki nas je spremljalo v preteklih tednih, je končno posijalo sonce, dvignile so se temperature in prav zares lahko rečemo, da je poletje tukaj. S tem počasi prihaja tudi konec stresnih šolskih dni in več prostega časa za odkrivanje novih, zanimivih tematik za katere prej morda niste imeli dovolj časa. Ena izmed zanimivih in izjemno aktualnih tematik je blockchain tehnologija, ki počasi, a vztrajno spreminja svet financ.

Kaj sploh je blockchain? Blockchain je tehnologija, ki omogoča varno in decentralizirano shranjevanje ter prenos podatkov. Predstavljajte si ga kot digitalno knjigo, ki beleži vse transakcije na način, ki ga ni mogoče ponarediti ali spremeniti. Namesto da bi bil ta zapis shranjen na enem mestu, je razdeljen med številne računalnike po celem svetu, kar povečuje varnost in preglednost.

Kje uporabljamo blockchain?

1. Decentralizirane Finance (DeFi)

Ena največjih sprememb, ki jih prinaša uporaba blockchain tehnologije, so decentralizirane finance. DeFi omogočajo finančne transakcije brez posrednikov, kot so banke. To pomeni, da lahko uporabniki neposredno posojajo ali si izposojajo denar, trgujejo z vrednostnimi papirji in izvajajo druge finančne transakcije na bolj transparenten in stroškovno učinkovit način.

2. Kriptovalute

Bitcoin, Ethereum in druge kriptovalute, ki so v zadnjih nekaj letih prežele svet, temeljijo na blockchain tehnologiji. Kriptovalute omogočajo hitre in varne transakcije ter ponujajo alternativo tradicionalnim valutam in finančnim sistemom.

3. Pametne pogodbe (smart contracts)

Pametne pogodbe so samodejno izvajane pogodbe, zapisane v blockchain kodi, ki se sprožijo, ko so izpolnjeni določeni pogoji. To prinaša večjo učinkovitost in zanesljivost v številnih finančnih procesih, od posojil do zavarovalnih zahtevkov.

Zakaj je razumevanje blockchain tehnologije pomembno za prihodnost?

Blockchain tehnologija ponuja številne prednosti, kot so povečana varnost, preglednost in učinkovitost nad finančnimi transakcijami. Sposobnost tehnologije blockchain, da deluje brez centralnega nadzora, pa pomeni tudi večjo odpornost na korupcijo in prevare. Zaradi teh razlogov mnogi strokovnjaki menijo, da bo blockchain ključni element prihodnjih finančnih in drugih industrij.

Za vse, ki vas zanima svet investicij in delovanje blockchian tehnologije na kateri te temeljijo, pa Andrej P. Škraba, strokovnjak na področju financ, priporoča, da se najprej temeljito izobrazite in poglobite v tematiko. “Ena ključnih napak, ki jo naredijo mladi, je, da vlagajo svoj denar v nekaj, česar ne razumejo,” je povedal.

Več nasvetov pa je podal tudi v webinarju, ki si ga lahko ogledate na:

Dodatne izobraževalne vsebine

Slovensko zavarovalno združenje z namenom povečanja finančne in zavarovalne pismenosti mladih izvaja projekt LIT (Lajf = igra tveganja). Če te zanimajo dodatne brezplačne izobraževalne vsebine ter spoznavanje kariernih priložnosti v zavarovalništvu, si lahko več prebereš na Instagramu @lajfjeigratveganja, Facebook strani, TikToku in spletni strani.

Ekskluzivne priložnosti za delo, izobraževalne dogodke, zabavne in poučne vsebine pa vsak mesec tudi zberejo na enem mestu in jih odpošljejo mladim prek LIT novičnika (povezava do prijave na LIT novičnik).

Foto: Pexels