Azijski delniški trgi so se ob pričakovanjih znižanja obrestnih mer v Evropi in Kanadi okrepili
V ponedeljek so azijski delniški trgi zabeležili rast, saj so vlagatelji pričakovali znižanje obrestnih mer v Evropi in verjetno tudi v Kanadi, kar naj bi omililo globalno politiko, čeprav visoka inflacija grozi z zavlačevanjem postopka. Pozitivne novice so prišle iz Kitajske, kjer je zasebna raziskava Caixin pokazala, da je glavni tovarniški indeks maja dosegel najvišjo vrednost v zadnjih dveh letih, 51,7. Na Japonskem se je maja tovarniška dejavnost povečala prvič po enem letu, medtem ko je dejavnost v Južni Koreji rasla najhitreje v zadnjih dveh letih.
MSCI indeks je pridobil 1,4 odstotka, potem ko je prejšnji teden padel za 2,5 odstotka. Kitajski modri žetoni so pridobili 0,3 odstotka. Japonski Nikkei pa se je povečal za 1,1 odstotka, po petkovem odboju od enomesečnih najnižjih vrednosti. Južnokorejski indeks je pridobil 1,8 odstotka.
Indijski trgi čakajo na izide volitev
Indijski trgi čakajo rezultate volitev, ki bodo objavljeni v torek, in ugibajo, ali bo premier Narendra Modi okrepil svojo večino v parlamentu, kar bi lahko vodilo v več gospodarskih reform.
Rast terminskih pogodb v Evropi in ZDA
Terminske pogodbe EUROSTOXX 50 so se povzpele za 0,9 odstotka, FTSE terminske pogodbe pa za 0,7 odstotka, kar je odraz izboljšanja razpoloženja vlagateljev. Na Wall Streetu so se v petek delnice dvignile, Nasdaq pa je maja pridobil skoraj 7 odstotkov. V ponedeljek so terminske pogodbe S&P 500 porasle za 0,2 odstotka, Nasdaq pa za 0,1 odstotka.
Pričakovanja znižanja obrestnih mer ECB in Kanadske centralne banke
Evropska centralna banka (ECB) naj bi v četrtek skoraj zagotovo znižala obrestne mere za četrtino odstotne točke na 3,75 odstotka. Vendar pa je visoka inflacija v evrskem območju zmanjšala upanje na hitra nadaljnja znižanja. Trgi napovedujejo 57 bazičnih točk znižanja za letos. Kanadska centralna banka naj bi na sredinem zasedanju prav tako znižala obrestne mere, z napovedjo 59 bazičnih točk znižanja letos.
Valutni trgi in cene nafte
Na valutnih trgih je japonski jen še vedno najšibkejši med glavnimi valutami. Tokio je med 26. aprilom in 29. majem porabil 9,788 bilijona jenov za valutne intervencije. Dolar je bil pri 157,09 jena, evro pa pri 1,0855 USD.
Zlato je bilo nekoliko močnejše pri 2.330 USD za unčo in se krepi že štiri mesece zapored. Cene nafte so se v ponedeljek dvignile po dogovoru OPEC+, da bo večino zmanjšanja proizvodnje nafte podaljšal v leto 2025. Brent se je podražil za 38 centov na 81,49 USD za sod, ameriška nafta pa za 39 centov na 77,38 USD za sod.
[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Pixabay