Azijske delnice zaradi skrbi glede inflacije nižje, nafta višje
Azijske delnice so se znižale. Vlagatelji so se namreč spopadali z zaskrbljenostjo glede inflacije po presenetljivih znižanjih ciljev skupine OPEC+ glede proizvodnje nafte. Donosi državnih obveznic pa so se po slabih podatkih iz proizvodnega sektorja v ZDA medtem znižali.
Objava ciljnega znižanja proizvodnje s strani Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) in njenih zaveznic, znanih kot OPEC+, je cene nafte dvignila in zapletla inflacijske obete. Nafta Brent se je podražila za 0,5 odstotka na 85,39 dolarja za sod.
MSCI indeks je trgoval enakomerno.
Japonski borzni indeks Nikkei je zrasel za 0,24 odstotka.
Avstralske delnice so zrasle za 0,1 odstotka.
Kitajski indeks modrih žetonov CSI300 je v začetku trgovanja upadel za 0,16 odstotka.
Indeks Hang Seng se je odprl za 0,64 odstotka nižje.
Rasti energetskih delnic so pomagale dvigniti svetovne borzne indekse. Energetske delnice so se po novem zmanjšanju proizvodnje skupine OPEC+, ki bi lahko dvignilo cene nafte proti 100 dolarjem za sod, zvišale.
Indeks energetskega sektorja S&P 500 je zrasel za 4,9 odstotka, pri čemer so se Chevron Corp, Exxon Mobil Corp in Occidental Petroleum Corp okrepili več kot 4 odstotke.
Možnost višjih stroškov nafte je medtem povečala skrbi glede inflacije na Wall Streetu in to le nekaj dni po tem, ko so dokazi o ohlajanju cen povečali pričakovanja, da bi Ameriška centralna banka lahko kmalu končala svojo agresivno kampanjo zaostrovanja denarne politike.
Industrijsko povprečje Dow Jones je zraslo za 0,98 odstotka.
S&P 500 je pridobil 0,37 odstotka.
Nasdaq Composite je padel za 0,27 odstotka.
Delnice Tesle Inc so, potem ko so razkrili, da so se dobave v marčevskem četrtletju glede na prejšnje četrtletje, povečale le za 4 odstotke, padle za 6,1 odstotka… več tukaj.
Donosi, valute, zlato
Donos primerjalnih 10-letnih zakladnih zapisov je v primerjavi z zaprtjem v ZDA pri 3,432 odstotka v ponedeljek nazadnje znašal 3,4263 odstotka.
Dvoletni donos, ki raste s pričakovanji trgovcev glede višjih obrestnih mer FED, se je v primerjavi z zaprtjem v ZDA pri 3,98 odstotka dotaknil 3,9841 odstotka.
Dolar je nadomestil nekaj izgub. Indeks ameriškega dolarja, ki sledi dolarju v primerjavi s košarico valut drugih večjih valut, je bil nazadnje višji in sicer pri 102,11. Tudi evro je bil nekoliko višje, pri 1,0904 dolarja. Dolar pa je v primerjavi z japonskim jenom padel za 0,09 odstotka na 132,35.
Zlato je bilo nekoliko nižje. Promptno zlato je bilo trgovano po 1982,19 dolarja za unčo.
vir Foto: Pexels