Azijske delnice zanihale, dolar raste, podatki podpirajo Powellove napovedi
Azijske delnice so zanihale, dolar pa je blizu trimesečnega vrha. Zdi se namreč, da množica gospodarskih podatkov podpira ostre smernice predsednika Federal Reserve Jeroma Powella glede nadaljnjega zvišanja obrestnih mer.
Previdnost naj bi se, pred objavo februarskih podatkov o plačilnih listah v ZDA, razširila na Evropo. Terminske pogodbe na Euro Stoxx 50 bodo pri tem padle za 0,2 odstotka. Terminske pogodbe S&P 500 in Nasdaq so padle za 0,2 odstotka.
Powell se je drži svojega sporočila o višjih in potencialno hitrejših zvišanjih obrestnih mer, vendar je poudaril, da razprava še vedno poteka. Odločitev pa, da je odvisna od podatkov, ki bodo objavljeni pred političnim sestankom centralne banke ZDA čez dva tedna.
MSCI indeks je v četrtek padel za 0,1 odstotka, potem ko je prejšnji seji padel za 1,4 odstotka.
Japonski Nikkei je po drugi strani zrasel za 0,6 odstotka.
Kitajski bluechips je zdrsnil za 0,4 odstotka. Juan je, potem ko so februarski podatki o inflaciji, ki so bili nižji od pričakovanih, obudili dvome o tempu gospodarskega okrevanja, oslabel za 0,2 odstotka.
Hongkonški indeks Hang Seng je pridobil 0,3 odstotka.
V Združenih državah so podatki, objavljeni čez noč, narisali sliko trdnega gospodarstva. Slednje je malo ublažilo bojazni, da bo FED omilil neusmiljeno zviševanje obrestnih mer.
Število prostih delovnih mest ostaja visoko, zasebne plačilne liste so presegle soglasne ocene in povpraševanje po stanovanjskih posojilih se je kljub višjim hipotekarnim obrestnim mestom, povečalo.
Glavni ameriški delniški indeksi so ves dan nihali med skromnimi dobički in izgubami. Nasdaq je pri tem pridružil S&P 500 v pozitivnem območju. Dow je zabeležil skromno izgubo.
Finančni trgi so, v primerjavi s približno 30-odstotnim povečanjem na začetku tedna, glede na orodje CME FedWatch, ocenili 78,6-odstotno verjetnost dviga ključne obrestne mere za 50 bazičnih točk ob zaključku marčevskega zasedanja FED-a.
Valute, nafta, zlato
Indeks ameriškega dolarja, ki meri vrednost ameriškega dolarja v primerjavi s košarico glavnih podobnih valut, se je gibal blizu trimesečnega vrha pri 105,57. Glede na japonski jen, ki je pri 136,78 za dolar, je dolar izgubil 0,4 odstotka.
Desetletni državni donosi so v četrtek ponovno dosegli zgornjo mejo politike BOJ v višini 0,5 odstotka.
Dolar je bil v primerjavi s kanadskim dolarjem pri 1,3803 kanadskega dolarja, kar je najvišja raven v štirih mesecih.
Donosi dvoletnih državnih obveznic so blizu 15-letnih najvišjih vrednosti pri 5,0600 odstotka. Referenčni donosi 10-letnih obveznic so bili večinoma stabilni pri 3,9953 %.
Pozorno opazovani del krivulje donosnosti ameriških državnih obveznic, ki meri vrzel med donosi dvo- in 10-letnih zakladnih zapisov, je bil pri negativnih 108,2 bazičnih točkah. Takšna inverzija velja za zanesljiv kazalec recesije.
Cene nafte so bile v četrtek večinoma stabilne. Ameriška surova nafta je ostala pri 76,64 dolarja za sod. Surova nafta Brent je ostala skoraj nespremenjena pri 82,66 dolarja za sod.
Zlato je bilo nekoliko višje. Promptno zlato je bilo trgovano po 1815,95 dolarja za unčo.
vir Foto: Pexels