Azijske delnice so se okrepile, zlato in evro višje

Azijske delnice so se v petek okrepile. Singapur je namreč ustavil zaostrovanje denarne politike, trgi pa so vse bolj prepričani, da bo naslednji dvig obrestnih mer v ZDA verjetno zadnji v tem ciklu.

Monetarna uprava Singapurja (MAS) je mnoge, ko je politiko pustila nespremenjeno presenetila. Dejali so, da bo zaostritev, ki je že v teku, pozneje v letu zagotovila močno upočasnitev inflacije.

MAS se je pri prekinitvi dvigov tako pridružil centralnim bankam v Kanadi in Avstraliji. Ameriška centralna banka (FED) pa je videti bližje premoru po poročilu o mehkih cenah proizvajalcev.

Terminske pogodbe še vedno pomenijo 67-odstotno verjetnost, da bo FED obrestne mere maja zvišal, potem pa skoraj nič možnosti za nadaljnje zvišanje in morda 50 bazičnih točk znižanja do konca leta.

Številke o prodaji na drobno v ZDA bodo objavljene kasneje v seji. Nekateri analitiki opozarjajo, da obstaja tveganje za presenečenje navzdol, kar bi podprlo preobrat.

Možnost najvišje ravni obrestnih mer je pomagala ublažiti skrbi glede recesije.

MSCI indeks se je tako dvignil za 0,4 odstotka.

Japonski Nikkei je dodal 1,1 odstotka.

Singapurske delnice so višje za 0,5 odstotka.

Kitajski modri žetoni (.CSI300) so se okrepili za 0,2 odstotka, gospodarske obete pa je izboljšala presenetljivo optimistična trgovinska uspešnost.

“Večji porast kitajskega izvoza v marcu od pričakovanega kaže, da je gospodarsko okrevanje širše od naših pričakovanj. Zato smo popravili našo napoved BDP za 1 četrtletje,” so v opombi zapisali analitiki pri JPMorgan v opombi in napovedali sezonsko prilagojeno letno stopnjo.

Terminske pogodbe EUROSTOXX 50 so dodale 0,3 odstotka.

Terminske pogodbe FTSE so višje za 0,2 odstotka.

Terminske pogodbe S&P 500 in terminske pogodbe Nasdaq so bile stabilne po močnem porastu čez noč.

EU

Glede na to, da industrijska proizvodnja v EU presega pričakovanja, inflacija pa se je izkazala za nestabilno, trgi še vedno zaostrujejo cene za vsaj 50 bazičnih točk. Znižanj tako letos ne bo.

Razhajanje je pokazalo, da se je razlika med ameriškimi 10-letnimi donosi in nemškimi obveznicami skrčila na najmanjšo vrednost v dveh letih in sicer blizu 100 bazičnih točk.

Preboj pod 100 bp bi pomenil razpon na najnižji ravni od začetka leta 2014, ko se je evro dvignil za okoli 1,3600 dolarja. Evro je tako ostal nespremenjen pri 1,1059 dolarja. Čez noč pa je dosegel najvišjo vrednost v enem letu in sicer pri 1,1068 dolarja.

Evro je bil prav tako blizu najvišjih vrednosti iz novembra v primerjavi z 146,00 jenom. Po odločitvi MAS je skočil na 10-mesečni vrh za singapurski dolar.

Dolar je bil glede na jen razmeroma stabilen in sicer pri 132,57 jena.

Govorice o prihodnjem znižanju obrestnih mer v ZDA so spodbudile nedonosno zlato, ki se je dvignilo na 2.044 dolarja za unčo. Zlato je čez noč doseglo najvišjo vrednost v enem letu pri 2.048,71 dolarja, kar ni daleč od najvišje vrednosti vseh časov pri 2.069,89 dolarja.

Cene nafte so se, potem ko so čez noč padle, ustalile. OPEC je namreč v mesečnem poročilu označil tveganja upada poletnega povpraševanja po nafti, pri čemer je izpostavil naraščajoče zaloge in izzive za svetovno rast.

Brent se je podražil za 27 centov na 86,36 dolarja za sod, ameriška nafta pa za 26 centov na 82,42 dolarja za sod.

vir Foto: Pexels