Azijske delnice sledijo rasti Wall Streeta
Večina azijskih trgov je v četrtek sledila vzponu Wall Streeta, medtem ko so se kitajske delnice soočale s izzivom ohranjanja pozitivnega trenda. Objavljeni podatki so namreč sprožili zaskrbljenost glede deflacijskih pritiskov na Kitajskem in nakazali možnost nadaljnje gospodarske upočasnitve.
Japonski Nikkei je zabeležil 1,5-odstotno rast. MSCI se je povečal za 0,2 odstotka. Rast v Avstraliji in Južni Koreji nekoliko izničena s 0,2-odstotnim padcem hongkonškega indeksa Hang Seng. Delnice podjetja Alibaba so se znižale za 5,2 odstotka.
Na kitajskem trgu so se blue-chips v nestanovitnem trgovanju dvignile za 0,4 odstotka. Tri zaporedne seje so zaznamovale poskuse okrevanja od petletnih najnižjih vrednosti. Shanghai Composite indeks je pridobil 1 odstotek.
Podatki, objavljeni v četrtek, kažejo, da so se cene življenjskih potrebščin na Kitajskem januarja v primerjavi z enakim obdobjem lani znižale za 0,8 odstotka. Slednje predstavlja največji padec od leta 2009 in presega pričakovanja o 0,5-odstotnem upadu. Padle so tudi cene pri proizvajalcih, kar je dodatno znižalo razpoloženje. Na mesečni ravni se je stopnja potrošniške inflacije (CPI) povečala za 0,3 odstotka.
“Kitajska se mora hitro in agresivno odzvati, da bi preprečila utrjevanje deflacijskih pričakovanj med potrošniki,” je dejal predsednik Pinpoint Asset Management Zhiwei Zhang. “Monetarna politika postaja bolj podporna. Premiki v fiskalni politiki pa ostajajo počasni.” Peking je v sredo odstavil vodjo kitajskega nadzornika vrednostnih papirjev v zadnjem poskusu umirjanja trga pred prihajajočimi prazniki ob kitajskem lunarnem novem letu, vendar to ni povzročilo izrazitega navdušenja med vlagatelji.
Wall Street
Na Wall Streetu je indeks S&P 500 dosegel rekordno vrednost, podprt z močnimi dobički podjetij Chipotle Mexican Grill in Ford Motor, kar je izničilo zaskrbljenost glede ameriških regionalnih bank. Delnice podjetja New York Community Bancorp so dan zaključile višje. Glede obrestnih mer je več uradnikov Federal Reserve poudarilo željo po ohranjanju obstoječih stopenj do tedaj, ko bodo imeli večje zaupanje v znižanje inflacije na ciljno raven 2 odstotka.
Trgi še naprej napovedujejo možnost znižanja obrestnih mer že maja s 80-odstotno verjetnostjo, pri čemer terminske pogodbe kažejo na približno 120 bazičnih točk znižanja skozi celotno leto 2024, kar je manj od 145 bazičnih točk, zabeleženih konec prejšnjega tedna.
Donosnost referenčnih 10-letnih vrednostnih papirjev se je malo spremenila pri 4,1 odstotka. Omenjeno je odraz odziva FED-a na zgodnje znižanje obrestnih mer, pri čemer se je v tednu povečala za 7 bazičnih točk. Rekordna prodaja 10-letnih obveznic ministrstva za finance v vrednosti 42 milijard dolarjev je pritegnila veliko zanimanje in nekoliko ublažila strahove pred presežno ponudbo na trgu.
Valute, nafta, zlato
Tečaj dolarja se je po nedavnem vzponu trgoval v ozkem razponu, pri 103,99 v primerjavi z glavnimi valutami. Cene nafte so naraščale po treh zaporednih sejah, podprte z večjim padcem zalog goriva v ZDA od pričakovanega in nenehnimi napetostmi na Bližnjem vzhodu. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je namreč zavrnil zadnjo ponudbo Hamasa za premirje.
Cena nafte Brent se je povečala za 0,3 odstotka na 76,46 dolarja za sod. Ameriška nafta se je podražila za 0,3 odstotka na 74,08 dolarja za sod. Promptne cene zlata so se povečale za 0,2 odstotka, dosegle 2037,49 ameriških dolarjev.