Azijske delnice pred podatki o inflaciji v ZDA nižje
Azijske delnice so v ponedeljek doživele padec, saj so vlagatelji izrazili skrb nad možnostjo, da bi prihajajoči podatki o inflaciji v ZDA, ki bodo objavljeni ta teden, lahko ogrozili možnosti za nižanje obrestnih mer. Padec japonskega jena je bil začasno zaustavljen zaradi potencialnih valutnih intervencij Japonske. Kitajska centralna banka s trdnejšo določitvijo juana prispevala k znižanju dolarja na širšem trgu.
Osrednja pozornost vlagateljev je usmerjena v indeks cen osnovnih izdatkov za osebno potrošnjo (PCE) v ZDA, ki naj bi v petek pokazal rast za 0,3 odstotka za februar, ohranjanje letne inflacijske stopnje na 2,8 odstotka. Kakršna koli višja vrednost bi lahko negativno vplivala na pričakovanja o znižanju obrestne mere s strani Federal Reserve (FED) v juniju. Vendar pa bo zaradi velikonočnih praznikov, ko so številni trgi zaprti, popoln odziv na podatke PCE odložen do naslednjega tedna.
Predsednik Fed-a, Jerome Powell, je prejšnji teden nakazal, da obstaja približno 74-odstotna verjetnost za znižanje obrestnih mer v juniju, v primerjavi s 55-odstotno verjetnostjo teden prej. Powell bo ta teden sodeloval v moderirani razpravi na politični konferenci, prav tako bosta nastopila guvernerja FED-a Lisa Cook in Christopher Waller, kar bo vlagateljem ponudilo dodatne smernice.
Evropa
Evropa bo prav tako preizkušala svoje inflacijske pritiske, in sicer z objavo podatkov o cenah življenjskih potrebščin iz Francije, Italije, Belgije in Španije pred splošnim poročilom EU CPI, ki je napovedano za 3. april. Švedska centralna banka, ki se bo sestala v sredo, naj bi obrestne mere obdržala na 4,0 odstokih, čeprav so trgi po presenetljivem znižanju obrestne mere s strani Švicarske narodne banke pričakovali možno nenavadno izjavo.
Vlagatelji so globalna pričakovanja o padajočih stroških izposojanja sprejeli pozitivno, kar se odraža v skoraj 10-odstotni rasti indeksa S&P 500 od začetka letaTrgovanje s terminskimi pogodbami za S&P 500 in Nasdaq je v ponedeljek zabeležilo le manjše spremembe, medtem ko so terminske pogodbe za EUROSTOXX 50 dodale 0,1 odstotka, in terminske pogodbe za FTSE so bile skoraj nespremenjene.
MSCI indeks je bil stabilen. Japonski Nikkei pa je zabeležil padec za 0,6 odstotka, kar sledi prejšnjemu tedenskemu skoku za 5,6 odstotka na novo najvišjo vrednost. Odpornost dolarja proti večjim valutam, vključno z jenom, ki se je v ponedeljek trgovalo nižje na 151,23 jena, odraža trdno stališče drugih centralnih bank, zlasti Švicarske narodne banke in Banke Anglije.
Cene zlata so se rahlo zvišale na 2.174 USD za unčo, potem ko so prejšnji teden dosegle rekordno vrednost 2.217,79 USD. Cene nafte so bile podprte z napadi na ruske rafinerije in padcem števila ploščadi v ZDA, kar je Brent pognalo višje za 46 centov na 85,89 dolarja za sod. Ameriška nafta se je okrepila za 48 centov, in je na 81,11 dolarja za sod.
[Vir: Reuters]; Foto: Freepik; Portal24