Argentina ima velik potencial za proizvodnjo litija
Argentina je četrta največja proizvajalka litija na svetu in se nahaja v znanem “litijevem trikotniku”, zato s svojim tržno usmerjenim modelom privablja rudarska podjetja od Kanade do Kitajske. V zadnjih letih se je na področju virov širil regionalni nacionalizem. Kljub temu pa v argentinskem rudarskem sektorju redno odobravajo nove projekte in naložbe, ki jih vodijo zasebna podjetja. YPF je začelo raziskovati litij leta 2022. Vendar so zasebne naložbe glavni vzrok rasti tega sektorja v Argentini. To je redka svetla točka v turbulentnem gospodarstvu. Franco Mignacco, predsednik argentinske zbornice rudarskih podjetij, rast pripisuje vladnim koncesijam za litijske projekte v zadnjem desetletju.
Povečali bodo obseg proizvodnje
Po Mignaccovi oceni bi lahko sedanja proizvodnja 40 000 ton litijevega karbonata v Argentini do leta 2024-2025 narasla na 120 000 ton, kar bi potrojilo sedanjo stopnjo proizvodnje. Država gradi šest litijevih projektov in ima 15 projektov v raziskovalni ali izvedljivostni fazi. S tem bo povečala proizvodnjo in dosegla raven proizvodnje, ki jo ima Čile, ki letno proizvede približno 180.000 ton litija. Rast bo spodbujala prihajajoče projekte in dva že obstoječa projekta. Liventov projekt Fénix v Catamarki in rudnik Salar de Olaroz podjetja Allkem Ltd. v Jujuyu bosta v prihodnjih letih podvojila svojo proizvodnjo na 42.500 ton. V nasprotju s Čilom, kjer v litijevi industriji dominirata SQM in Albemarle, je le nekaj novih projektov v teku. V Boliviji je vlada nedavno odobrila nov projekt kitajskega konzorcija.
S temi projekti bo povezano tudi podjetje Cauchari-Olaroz, ki je skupno prizadevanje kitajske družbe Ganfeng Lithium Co (002460.SZ) in kanadske družbe Lithium Americas Corp (LAC.TO). Začetek obratovanja je predviden v drugi polovici leta 2023, z možnostjo proizvodnje do 40.000 ton litijevega karbonata.
Argentina, Bolivija in Čile imajo približno polovico svetovnih zalog litija, ki se nahajajo na visokogorskih andskih ravninah pod čudovitimi solinami. Vendar pa za njegov razvoj sprejemajo različne strategije. Po besedah Benjamina Gedana, direktorja programa za Latinsko Ameriko pri Wilsonovem centru, je argentinski litijev sektor uspešen, ker uporablja decentralizirano in tržno usmerjeno strategijo. Po drugi strani pa je litij v Boliviji večkrat zastal zaradi pretiranega državnega nadzora. Čilski javno-zasebni model je lahko pametna srednja pot, saj bi država z nacionalističnim premikom pridobila kontrolni delež v vseh novih projektih litija, hkrati pa bi zasebnemu sektorju omogočila ključno vlogo.
Litijski karteli
Val nacionalizma na področju virov je med uradniki sprožil pogovore o morebitnem kartelu o litiju v regiji v slogu OPEC. Vendar se zdi to glede na različne industrijske modele in stopnje razvoja nerealno. Argentina se sooča z izzivi, kot so gospodarski pretresi zaradi visoke inflacije in nadzora nad kapitalom, ki ovirajo poslovanje. Poleg tega bodo oktobra v državi potekale splošne volitve, kar povzroča politično negotovost. Kljub temu bi lahko argentinski proizvodni cevovod za litij še vedno omogočil razcvet tega sektorja in celo presegel tekmece. Čeprav je prehitevanje sosednjega Čila zelo neverjetno, so nekateri analitiki optimistični. Natacha Izquierdo, analitičarka pri svetovalni družbi ABCEB, je opozorila, da Čile trenutno proizvaja in izvaža več litija kot Argentina. Če se bodo uresničili sedanji argentinski projekti, bo Argentina vseeno lahko prehitela Čile.
vir Foto: Pexels