Ameriški kongres potrdil velik paket pomoči za Ukrajino

Po večmesečnem političnem odlašanju je ameriški Kongres s široko večino sprejel velik paket pomoči, s katerim so tlakovana pot milijardam dolarjev novega financiranja za Ukrajino in druge mednarodne zaveznike. V času, ko ruske invazijske sile napredujejo, ta pomoč prihaja v ključnem trenutku, zagotavljajoč nujno potrebna sredstva za obrambo Ukrajine.

Svetovne oči so že dalj časa uprte v dogajanje na vzhodu Evrope, kjer se Ukrajina sooča z rusko agresijo. ZDA so se kot vodilna svetovna sila postavile v bran demokraciji z obsežno finančno in vojaško podporo Kijevu. Nedavno odobreni zakoni, ki jih je ameriški Kongres sprejel po presenetljivem obratu republikanskih voditeljev, zajemajo pomoč ne samo Ukrajini, ampak tudi Izraelu, Tajvanu in ameriškim indo-pacifiškim partnerjem.

Najobsežnejši del paketa zagotavlja 61 milijard dolarjev za Ukrajino. Ta sredstva bodo uporabljena za nakup vojaške opreme, vključno z vozili, protiletalskim strelivom Stinger, topniškim strelivom in protitankovskimi projektili. To orožje bo Ukrajini omogočilo boljše obrambne zmogljivosti v boju proti napredovanju ruskih sil.

Pomoč Izraelu in globalna humanitarna pomoč

Drugi del paketa predvideva 26 milijard dolarjev za Izrael in dodatna sredstva za humanitarno pomoč civilistom na konfliktnih območjih po svetu. S tem se ZDA postavljajo kot ključni zagovornik globalne stabilnosti in podpore demokratičnim državam.

Tretji del, vreden 8,12 milijard dolarjev, je namenjen krepitev položaja ZDA in njenih zaveznikov v Indo-Pacifiški regiji v luči naraščajoče kitajske prevlade.

Četrti segment zakona vključuje nove sankcije proti Iranu, prepoved družbenih omrežij TikTok v ZDA ter ukrepe za prenos zaseženega ruskega premoženja v Ukrajino. Ti ukrepi kažejo na celostni pristop ZDA k obravnavanju mednarodnih izzivov in groženj.

Paket pomoči je verjetno zadnji večji finančni zalogaj za Ukrajino pred novembrskimi volitvami v ZDA, ki bodo močno vplivale na prihodnjo zunanjo politiko. Demokrati in republikanci so se morali poenotiti kljub delitvam, ki so jih povzročila nasprotovanja nekaterih republikancev, povezanih z Donaldom Trumpom in njegovim “America First” načelom.

Demokratski vodja v senatu, Chuck Schumer, je opozoril, da je ta zakon ključnega pomena za zaščito ameriške in globalne varnosti ter podporo zahodnim demokracijam. S temi koraki ZDA ponovno potrjujejo svojo vlogo kot globalnega varuha miru in stabilnosti.

[Vir: CNBC]; Portal24; Foto: Pexels