4 načini za zmanjšanje tveganja za okužbo s salmonelo

S salmonelo se lahko okužimo tudi doma. Salmonela je bakterijska okužba, ki jo lahko dobite iz različnih živil, vključno s piščancem, puranom, govedino, svinjino, jajci, sadjem, kalčki, predelano hrano in drugo zelenjavo. Okužba s salmonelo lahko povzroči neprijetne simptome, vključno z drisko, vročino, želodčnimi krči, in včasih zahteva zdravljenje z antibiotiki ali celo bolnišnično oskrbo. V tem članku bomo predstavili štiri načine, kako se zaščititi pred salmonelo in preprečiti okužbo.

Prepoznajte tvegana živila

Salmonela se lahko nahaja v različnih živilih, zato je pomembno, da prepoznate tvegana živila. To vključuje piščanca, purana, govedino, svinjino, jajca, sadje, kalčke, predelano hrano, kot so maslo iz oreščkov, zamrznjene pite in polnjene piščančje predjedi. Posebej previdni bodite pri predpakirani solati, zelenjavi, moki, arašidovem maslu, salamah, čebuli, breskvah in mletem puranu, saj so bili izbruhi salmonele pogosto povezani z njimi.

Prepoznajte simptome

Simptomi salmonele se običajno začnejo 6 ur do 6 dni po okužbi. Driska, včasih krvava, vročina, želodčni krči in bruhanje so najpogostejši simptomi. Če sumite, da ste okuženi, poiščite zdravniško oskrbo. Večina ljudi se s pravilnim zdravljenjem z antibiotiki okreva v nekaj dneh, vendar hujši primeri lahko zahtevajo bolnišnično oskrbo.

Upoštevajte higienske smernice

Preprečevanje okužbe s salmonelo je ključnega pomena. Upoštevajte naslednje higienske smernice:

1. Očistite roke in kuhalne površine

Roke si umivajte z milom in čisto vodo vsaj 20 sekund pred in po rokovanju s surovo hrano. Pribor, deske za rezanje, posodo in pulte pomivajte z vročo vodo z milom, zlasti potem ko ste se dotaknili surovih ali premalo kuhanih jajc, mesa, perutnine, morskih sadežev ali njihovih sokov.

2. Ločite nekatere predmete od druge hrane

Hranite surovo meso, perutnino, morske sadeže in jajca ločeno od drugih živil v nakupovalnem vozičku in hladilniku. Jajca hranite v originalni škatli in jih shranjujte v glavnem delu hladilnika, ne v vratih. Prav tako hranite surovo meso, perutnino in morske sadeže ločeno od hrane, pripravljene za uživanje, kot so solate in mesna delikatesa. Za pridelke in surovo meso, perutnino, morsko hrano in jajca uporabljajte ločene deske in krožnike. Nikoli ne postavljajte kuhane hrane na krožnik, na katerem so bila prej surova ali premalo kuhana jajca, meso, perutnina, morski sadeži ali njihovi sokovi.

3. Kuhajte hrano na varni temperaturi

Za preprečevanje okužbe s salmonelo je pomembno, da hrano kuhamo na varno notranjo temperaturo. Uporabite termometer za hrano in sledite tem smernicam:

65 °C za govedino, svinjino, šunko, teletino (nato pustite meso počivati 3 minute, preden ga narežete ali zaužijete).

65 °C za ribe s plavutmi (ali kuhajte, dokler meso ni neprozorno in se zlahka loči z vilicami).

70 °C za mleto govedino, svinjino, teletino in jagnjetino.

70 °C za jajčne jedi, ki ne vsebujejo mesa ali perutnine.

75 °C za jajčne jedi, ki vsebujejo meso ali perutnino.

75 °C za perutnino, vključno s piščancem, puranom, raco, vključno z mletim piščancem in mletim puranom.

75 °C za ostanke in enolončnice.

4. Hrano pravilno ohladite

Pravilno hlajenje hrane je ključno za preprečevanje razmnoževanja bakterij, vključno s salmonelo. Hladilnik imejte pri temperaturi 5 °C ali nižje. Nikoli ne puščajte pokvarljivih živil zunaj hladilnika za več kot 2 uri ali 1 uro, če je hrana izpostavljena temperaturam nad 30 °C (na primer vroč avto ali piknik). Pokvarljiva hrana vključuje meso, perutnino, morske sadeže, jajca, mlečne izdelke, narezano sadje, nekaj zelenjave, kuhan riž in ostanki.

S temi preprostimi koraki lahko zmanjšate tveganje za okužbo s salmonelo in zaščitite sebe in svojo družino pred neprijetnimi simptomi in morebitnimi resnimi zapleti. Spomnite se, da je previdnost pri ravnanju s hrano ključnega pomena za ohranjanje vašega zdravja.

vir

Foto: Freepik

Portal24